חיים פילוסופיה

לחזור למרכז

עידן צ׳רני
הרצאה פותחת מיום הפילוסופיה 2022 בו ערכנו ריטריט אורבני. כן, באמצע העיר. כן, באמצע החיים. דווקא אז! עידן צ׳רני מסביר איך עובדים עם המרכז והתרגול בתוך האינטנסיביות של החיים!

מאמרים

מילה של גבר

המהפכה הנשית יצאה לדרך בתחילת המאה הקודמת, אך מה עם המהפכה הגברית?
מאמר העוסק בשאלה מהי גבריות בריאה, המותאמת לעידן בו אנו חיים.

לדעת לחלום

איזה שאיפות יש לילדים שלנו? להיות עשירים? להיות מפורסמים? הרבה עוקבים ברשתות החברתיות או כסף לעשות כל דבר שירצו? הגיע הזמן שנלמד אותם לחלום על מימוש, על אושר ועל חיים עם משמעות

התשובה טמונה ביקום

האם אנו מכירים באמת את היקום בו אנו חיים? האם אנו יודעים באמת מהם הכוחות המאפשרים למים להימשך תמיד לים, לאבנים להימשך תמיד לאדמה, לצמחים לנבוט? הטבע פועל על פי שבעה עקרונות יסוד, שאם נדע אותם, נוכל למצוא תכלית ומשמעות גם בחיינו שלנו.

הטיפה והאוקיינוס

תהליך רוחני הוא תהליך שבו מתעורר באדם צורך לחקור את המסתורין של קיומו ושל קיום העולם. אז מתחיל מסעה של הטיפה חזרה אל תוך האוקיינוס. בתהליך הזה משתחררת התודעה מגבולות האגו שיוצר את ההפרדה בינו לבין שאר בני האדם, בינו לבין העולם.

גיבורי על, או הגיבור שבתוכנו

הם טסים באוויר, מטפסים על קירות, הופכים למפלצות ירוקות או לובשים חליפות משוכללות – הם תמיד ינצחו ויגברו על כל המכשולים; יש להם את מה שאין לנו – כוחות על!

אם אין אני לי – מי לי

איך יכול המשפט "אם אין אני לי, מי לי" ממסכת אבות לסייע לנו בתהליך התפתחות ההכרה שלנו? המפתח טמון דווקא במי שלכאורה לא נמצא בו: האחר.

זמן או נצח

מאמר על הזמני, הנצחי והבחירה שלנו בהבנת השאלה ״מהו האדם״.

להיות נחשון

מפגש של הייטקיסט עם המיתוס של נחשון בן עמינדב וכיצד החלטות חשובות נעשות עם הלב, תוך התמסרות.

פילוסופיה לחיים – רשימה מס׳ 15: על ההזדמנות שבחוסר הודאות

מהי הוודאות שאותה אנו כל כך מחפשים? ומהן ההזדמנויות הקיימות דווקא במפגש עם חוסר ודאות? מבט פילוסופי על מבוך החיים בעזרת בודהא, אפלטון, אפיקטטוס, ועוד.

האדם מחפש משמעות

בהשראת ״האדם מחפש משמעות״ של ויקטור פראנקל, אשר נכתב על תקופה מלאה במוות, אני מביא מאמר אשר מכוון לעוסקים בחיים.

שיעורים שלמדתי מניכוש עשבים

מחשבות מתוך חוויה סיזיפית של גידול גינת ירק, על השיעורים המרתקים של החיים שאותם למדתי, באופן מפתיע, דווקא מניכוש עשבים.

קול הדממה

איך הפך טקסט מסתורי ועתיק ששיננה אישה מערבית באחד ממסעותיה לטיבט, למגדלור עבור מחפשי דרך?

מגדל קלפים, נעליים גדולות

כולנו מתחילים את החיים האלה עם קלפים מסוימים – תכונות, נסיבות, שאיפות, מגבלות… מה אנחנו עושים איתם? ואיך הם קשורים לנעליים הגדולות שמדי פעם אנחנו צריכים להיכנס אליהן?

התקווה הטובה

התקווה ככוח מניע בתוך מציאות אנושית מורכבת. מסע חיפוש אחר התקווה החל מתיבת פנדורה, דרך הגירוש מגן העדן ועד ימינו אנו.

אינטליגנציה אסתטית

האפשרות לעבוד עם האינטליגנציה האסתטית, לפתח אותה בתוכנו, להכיר בחשיבות היופי בחיים, ביכולת להבחין בו ולהתמלא מהדברים הקטנים והיומיומיים שסביבנו

זו בריחה או בחירה?

הרהורים ומחשבות, מהילדה בקיבוץ ועד לאישה של היום, שעדיין שואלת את עצמה אם הבחירות שהיא עושה בחיים, עונות על מה ומי שהיא באמת. סיפור אמיתי על בלבול, חיפוש זהות ובחירות שאיתן אוכל להיות שלמה כשאשאל ואבחן פעם, בסוף ימיי, אם עשיתי כל שביכולתי להביא את מי שאני.

בין קודש לחול

המילים ״דת״ ו״קדושה״ יכולות לעורר רגשות שונים, מדחייה וסלידה דרך אדישות ועד לאהדה והתלהבות. היכן בחיינו מזדמן המעבר בין חול לקודש? מה המשמעות הפרקטית של זה גם בעיני אלו שלא מגדירים את עצמם כדתיים?

הטיול שהפך למסע פנימה

קלישאה עתיקת יומין אומרת שמה שאנו מחפשים נמצא כבר ״מתחת לאף״ שלנו. ובכל זאת רבים מאיתנו מבקשים לנסוע, לנדוד לארצות רחוקות ולצאת למסע בעקבות קול פנימי שאינו מרפה ומבקש מאיתנו לנוע כדי למצוא משהו חמקמק, לא תמיד ברור.

פילוסופיה לחיים | רשימה מס׳ 12 | דע את עצמך.

בעת העתיקה, היתה דלפי שביוון מקום מושבה של האורקל (סוג של כוהנת נביאה), ובה גם היה מקדשו של האל אפולו. על קיר המקדש היו חרוטים דברים שונים, ביניהם האמרה הידועה: ״דע את עצמך״.

אומרים שהאורקל אמרה על סוקרטס (במאה החמישית לפני הספירה) שהוא החכם באדם בדיוק משום שהוא היה האדם היחיד בזמנו שידע והצהיר על כך שאינו יודע דבר.

אמא, למה צריך חג לאהבה?

הרהור על שאלת תם של ילד בן שבע, ילד החבוי אולי גם בתוכנו, שמחזיר אותנו לנקודת המוצא – כולנו רקמה אנושית אחת, קשורים ואחראים זה לזה וגורלנו אחד.
על הפשטות של הצורך הבסיסי בכוח מרפא ומאחד בימים של קריסה של המוכר והידוע, ועל הניסיון לחיות על פיו למרות הנסיבות.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן