גוף ונפש

מה מתחבא מאחורי המחלה?

תמר בן שושן
האם הרפואה המודרנית נוגעת בשורש המחלות? האם המחלה היא "גורל", או שיש דרך לרפא את עצמנו? על מקור המחלות לפי הרפואה והפילוסופיה העתיקה ועל המחלה כמדריך פרקטי לשינוי וריפוי.

מאמרים

אליזבת קובלר-רוס: כוהנת החיים והמוות

נדמה שהפחד הקמאי ביותר של האדם הוא הפחד מהמוות. ועם זאת, אין עוררין על כך שכולנו נמות, ביום מן הימים. סיפורה של הרופאה שחוללה מהפכה ביחסו של העולם המערבי לגוססים, לחולים ולבני משפחותיהם, ושינתה את הדרך בה אנו מתייחסים אל המוות

האם זהות יכולה להיות בחירה?

איך אנחנו מזדהים? האם אנחנו המגדר שלנו, המוצא שלנו, המקצוע שבחרנו? או שאנו מזדהים עם מה שמעבר לכל הזהויות השונות? במהותנו המשותפת כולנו בני אדם. אבל ההתפצלות שלנו לקבוצות ותתי קבוצות מובחנות, יכולה להיות מסוכנת אם לא נזכור את הבסיס המשותף לנו.

ד"ר אדוארד באך: סיפורו של רופא עם לב טהור

הכירו את ד"ר אדוארד באך, ואת שיטת הטיפול המבוססת על פרחים ומכונה על שמו: "פרחי באך". השיטה המיוחדת שפיתח מאפשרת מרפא אמיתי לכאבינו ולסבלנו – באמצעות פרחים

אל תיכנעו לפסימיות

לפעמים נדמה שבכל פינה בעולם ישנם כאב, אלימות, תוקפנות וחוסר אונים – גם ברמה הגלובלית, וגם בחייהם הפרטיים של בני האדם, והקצב המהיר של האסונות שמתרגשים עלינו משתק לפעמים. בזמנים כאלה חשוב לא לאבד ניצוץ של אור, של אופטימיות, ושל תקווה לחיים משותפים הרמוניים, כנים ובריאים

אמנות ההפסד

מה זה אומר "להפסיד בכבוד"? איזה כבוד יכול להיות בתבוסה? מה יכולים ללמד אותנו הכשלונות שלנו? ומדוע לדעת להפסיד זה בעצם לנצח?

חיפוש אחר ודאות

מה נוכל לעשות כאשר אנו מרגישים שהכל נשמט מאיתנו, כשהרוח מטלטלת את הסירה שלנו? יש דרך לבנות בתוכנו את היציבות ואת הוודאות – אבל עלינו להתחיל עכשיו

אותלו ואני

מה יכול המחזה אותלו ללמד אותנו על עצמנו? מה הוא יכול לספר לנו על אותם רגעים שבהם אנו אחוזי ספק עצמי, מפקפקים בעצמנו ולא סומכים על יכולותינו? איזה כוח מסמלת דסדמונה במחזה – ואיך יכול הכוח הזה לרפא את הספקות העצמיים שלנו?

דרכים אחרות של "חשיבה"

המחשבות שלנו מעצבות את העולם שאנו רואים, ובתרבות שלנו זוכה החשיבה הרציונלית להערכה רבה. אך המוח האנושי מסוגל לעוד מגוון רחב של דרכי חשיבה, כמו דמיון, השראה ואינטואיציה. אז איך אנחנו חושבים?

כלי השעמום

כדי להרחיק מעצמנו את תחושת השעמום המעיקה, המצאנו אינספור הסחות דעת. אך לאט לאט מתברר שהתמכרנו להסחות הדעת הללו, ושהן כבר אינן מאפשרות לנו לחוות את חיינו במלואם.

פראצלסוס: חמשת הגורמים למחלות

המחלות משפיעות על גופנו הפיזי – אך האם המקור שלהן הוא פיזי בלבד? על חמש הסיבות האזוטריות היכולות לגרום למחלות, ועל דרכי הריפוי שלהן, לפי מחקר שערך כבר במאה ה-16 פראצלסוס, שלימד רפואה על פי חוקי הטבע

מוטיבציה

מה מניע את הרגשות ואת המחשבות שלנו? מה מעורר אותנו לפעולה? ואיך נוכל לגייס את המוטיבציה כשאנו חשים חוסר אונים, תסכול וחוסר התלהבות אל מול האתגרים?

מידע או ידע?

אנחנו מוצפים במידע מכל עבר, והדרך הקלה להתמודד איתו היא להסתמך על תבניות המחשבה, התפיסות והדעות המוקדמות שלנו. אבל כמו שלימד אותנו סוקרטס, הדרך לגשת אל הידע, היא בהבנה שלמעשה, אנחנו לא יודעים דבר.

מהו הפחד?

הפחד הוא מנגנון הכנה מתוחכם, שנועד לשמור עלינו מפני סכנות. הבעיה היא שלאורך הדרך, התחלנו לפחד מהפחד עצמו. אם נבין את הסיבות לפחד, נוכל להשתמש בו ככוח עזר משמעותי.

בריאות לנשמה

יותר ויותר אנשים מוטרדים היום ממצבם הבריאותי. אך כדי לשמור על גוף בריא יש צורך להבריא את כל מישורי הקיום שלנו, החל מהפיזי ועד לרגשי והמנטלי. המפתח, כמו תמיד, טמון בראייה של האדם על כל מישוריו כמכלול.

אתיקה וערכי הספורט

משחקים יכולים להיות כר פורה להתנסות אתית בחיי היומיום. כך כשאנו משחקים כילדים, וכך גם כשאנו מתבגרים וצורת המשחק שלנו משתכללת והופכת לספורט תחרותי. לספורט יש כללים, ולכן הוא מגרש אימונים למשחק הוגן גם בחיים.

אמנות הריפוי והרפואה המודרנית

ההתקדמות הטכנולוגית הצעידה את מדע הרפואה קדימה – אך האם יש עוד מקום לאמנות הריפוי, גם אם אין לה תוקף מדעי? האם הסטטיסטיקה הקרה יכולה להחליף את ראיית האדם כמכלול?

סוד הכח הפנימי

הכח הפנימי הוא סוד. לא כי אסור לגלות אותו, אלא כי הוא פנימי באמת. במהלך ההיסטוריה היו קיימים בתי ספר לאמנויות לחימה, שאיפשרו לאדם להכיר ולפתח את עצמו דרך היכרות עמוקה עם חוקי הטבע ועם היכולת לחיות חיים בעלי משמעות

אמנות לחימה כדרך חיים

אמנויות הלחימה הן דרך ללמוד הגנה עצמית, לגבור על פחד או על ביישנות וגם לשמור על הבריאות. אך ישנם גם כאלה אשר בנוסף לכך מחפשים עמוק בתוך נשמתם תשובות לשאלות: מי אני? מהיכן באתי? לאן אני הולך? הכירו את אמנויות הלחימה הפילוסופיות, המשמשות להערת הכוח הפנימי החבוי בכל אדם

לחצות את הגבול

כל קושי קטן הוא צעד קטן במסע שלנו.
מאמר זה מזמין אותנו להסתכל על המהמורות שבדרך ולראות בהן הזדמנות.

כתיבה למרחקים ארוכים

האביב בטבע מסמל פריצה, ניצחון הרוח על החומר. הסופר הרוקי מורקמי לוקח אותנו למסע דרך ריצות המרתון בחייו ומשתף במסע של התגברות, מתיחת גבולות הגוף והנפש ותחרות עם היריב הטוב ביותר – הוא עצמו. מאמר ברוח אולימפית על נחישות, התמדה ואהבה. 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן