בונים קהילה

יום כדור הארץ 2022

אקרופוליס החדשה
יום כדור הארץ 2022 ב״נחלת טל״ אשר במנחמיה - סדנאות, הרצאות, ופעילויות שכולן נועדו כדי לחזק את הקשר שלנו לטבע ולאדמה שאנחנו חיים עליה וניזונים ממנה. ניצלנו את ההזדמנות גם כדי להשיק את החווה האקולוגית החדשה שלנו - חוות נופר.

מאמרים

מילה של גבר

המהפכה הנשית יצאה לדרך בתחילת המאה הקודמת, אך מה עם המהפכה הגברית?
מאמר העוסק בשאלה מהי גבריות בריאה, המותאמת לעידן בו אנו חיים.

הפילוסופיה של החינוך

האם החינוך צריך להתמקד ברכישת ידע אינטלקטואלי והכנה לקריירה, או שהוא דורש גם הקנייה של אתיקה וערכים? ומהי מטרת החינוך? הפיכה של האדם למשכיל, או עיצובו לאדם בעל אופי, המכיר את נפש האדם ואת נפשו שלו ויש לו הכלים לשאוף מעלה, לממש את עצמו ולחיות חיים מלאים?

המטאוורס, פרספקטיבה פילוסופית

המציאות כפי שהכרנו אותה הולכת ומשתנה לנגד עינינו. המצב הכלכלי כבר אינו יציב, כמו גם הבטחון האישי והסכנות לבריאותנו. במצב עניינים שכזה, כמה מפתה לברוח לפנטזיה אוטופית של מציאות וירטואלית, שבה נוכל לחיות ללא השלכות.

האם אנו זקוקים למסורת?

המסורת נתפסת פעמים רבות כדבר שמרני, המבקש להשאיר אותנו בעבר ולא לצעוד קדימה אל העתיד. אבל המסורת היא כמו שורשי העץ של כולנו. היא הניסיון המצטבר של האנושות כולה; האם לא כדאי שנאזין לה?

נוגדנים הם לא הפתרון

את זיהום האוויר כולנו רואים, וכולנו מודעים להשלכות שלו. אבל יש עוד סוגי זיהום מסביבנו – זיהום של רגשות, זיהום של רעיונות. מול הזיהום הזה הצלחנו לפתח נוגדנים, אבל אפילו לא הם לא מספיקים כדי לקיים חיים בריאים, מאושרים וטובים.

פשע – האם יש משהו שאנחנו יכולים לעשות?

רמות הפשיעה בעולם הולכות ועולות, והאנושות עומדת מולן חסרת אונים. איזו אחריות יש לנו כחברה מול הפשע? איזו אחריות יש למנהיגים שלנו? הפילוסוף הסיני מנציוס חי במאה ה-4 לפני הספירה, אבל דווקא אצלו נוכל למצוא את התשובות.

תרבויות רבות, אנושות אחת

מעט מאוד מההבדלים בין בני האדם הם מולדים. רוב ההבדלים נובעים משוני בתרבות, בסביבה ובשפה. מבט על נורמות חברתיות, על הבניה תרבותית ועל האחווה האנושית שיכולה להיווצר למרות ההבדלים.

המיתוס המודרני של הקִִדמה

הגלובליזציה, התיעוש וההתקדמות הטכנולוגית יכולים לאפשר לנו עלייה באיכות החיים, נגישות לידע ואפשרות לתקשורת מפותחת ומהירה – אבל הם יכולים לקדם גם ניכור, ניצול ובדידות. האם התקדמנו רק משום שהמכונות שאנו מייצרים הן מהירות ומתוחכמות יותר?

התנדבות היא נדיבות

התנדבות, כתרגול פילוסופי מעשי, היא מצב של הכרה ערה באמצעותה המתרגל הולך ומשתנה בד בבד עם היותו משנה משהו, באדם, בחברה ובטבע. לעתים, במקום לחשוב גדול ורחוק, כדאי לראות את המעשה הקטן, האפשרי, הקרוב והיומיומי. בארצנו הקטנה מתקיימת פעילות וולונטרית רבה. אין היום כמעט חברות עסקיות המכבדות את עצמן שאינן מקיימות פעילויות התנדבות. יש שפע […]

אחרי השריפה

מבט מבפנים על העיר חיפה, בה חיים באחווה אנושית חמה, פשוטה ויומיומית, בני אדם בני דתות שונות. כאשר הארץ בוערת, תרתי משמע, התייחסויות קטנות וגדולות משמרות ערכים, תרבות ומורשת אנושית בעלי איכות מרפאה, בהווה ולמען הדורות הבאים. בבואי לכתוב את המילים על האירועים שקרו בחיפה אחרי השריפה, חשבתי על העיר המיוחדת הזאת, שבה אני חיה […]

?Where is the LOVE

"איפה האהבה?” הוא שם השיר המפורסם של להקת ה-”Black Eyed Peas”, אשר עזר להם לפרוץ אל עבר הכרה בין–לאומית הנמשכת מאז ועד היום. למרות שהשיר מדבר על הטירוף של העולם שבו אנו חיים, עולם מלא שנאה ומלחמות, גזענות, שחיתות ורעות נוספות, הוא מצליח לעורר בנו כמיהה או תפילה לעולם טוב יותר, על–ידי השאלה החוזרת ונשנית […]

לתת דגים או ללמד לדוג

מה יש לנו לתת אם לא את מי שאנחנו?

פילוסופיה לחיים 16 – להיות או לא להיות בעולם?

ברור שהפילוסופיה איננה רק עיסוק אינטלקטואלי.
אך מה יכול פילוסוף לעשות בעולם עם אתגרים כה גדולים שאינם בתחום היכולת שלו?
לדברי רונן חלבי, המנהל של אקרופוליס החדשה בישראל, זה דורש את האומץ לעשות משהו אחרת.

חווה אקולוגית – לא רק בשביל הירקות

לכבוד יום כדור הארץ אנו מציעים גישה פילוסופית לשאלות יומיומיות בנושא תזונה, כלכלה ואקולוגיה. כיצד חקלאות אורגנית נתמכת קהילה יכולה לשנות את חיינו?

חבלי הזמן

מפגש בין חלונות, בזמן סגר, עם רחל. אישה מדהימה, שלימדה אותי קשר אנושי מהו.
על הצורך הבסיסי לפגוש את האחר במעגלי הזמן והחיים ולחיות יחד. כמה שברירי ועוצמתי וכמה חמקמק.

הכל בסדר

מאמר בעקבות ציטוט מספר מדיטציה הממליץ לעצור ולהגיד לעצמנו, כמה פעמים ביום, ״הכל בסדר״.

התפתחות הגזענות בתקופה המודרנית

גזענות היא תפיסה אידיאולוגית שיש לה מגוון של ביטויים, ברמות שונות, אך כולם מבטאים חוסר יכולת להעריך בני גזע אחר או בני דת אחרת. הגזענות היא תופעה חדשה יחסית, שהופיעה בתקופת הרנסנס והתפתחה במיוחד במאות ה-18 וה-19.

דבר ראשון

מה הדבר הראשון שמצילים מהבית בזמן שריפה? מחשבות ותובנות שהתעוררו בעקבות השרפה הגדולה שהתחוללה באוגוסט בהרי ירושלים.

היום שבו פצעו את ניו-יורק – סיפור אמיתי

ביום שבו נפלו מגדלי התאומים בניו יורק, נפקחו עיניים רבות למציאות חדשה ואחרת. לצד תחושות של כאב, כאוס וחוסר אונים, פגשתי שם ברגע הזה אנשים שהפגינו אחווה פשוטה ויעילה, שפעלו כיד אחת המכוונת להיטיב עם כל אדם באשר הוא. כזו רציתי להיות!

פילוסופיה לחיים | רשימה מס׳ 14 | ואהבת לרעך כמוך

רבות נכתב ונאמר על המילים הללו, שמקורן בספר ויקרא פרק י"ט פסוק י"ח: לֹא-תִקֹּם וְלֹא-תִטֹּר אֶת-בְּנֵי עַמֶּךָ, וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ:  אֲנִי, יְהוָה.  בין היתר נאמר שהלל הזקן, נשיא הסנהדרין, כאשר התבקש ללמד גר את כל התורה על רגל אחת אמר לו: "מה ששנוא עליך – אל תעשה לחברך. זו (תמצית) כל התורה, והשאר פירוש הוא […]

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן